ŠKOLNÍ ROK 2023/2024

facebook ZŠ A MŠ DĚTMAROVICE

Nejen tady, ale i na školním facebooku: https://www.facebook.com/zsamsdetmarovice naleznete plno fotek a videí. 

Badatelská odborná činnost

Ve čtvrtek 13. června proběhlo za účasti vedení školy a starosty obce Dětmarovice slavnostní vyhodnocení Badatelské odborné činnosti za letošní školní rok. Svou celoroční práci představilo porotě tvořené vedením školy a zástupci Žákovské rady celkem 5 věkově smíšených týmů z řad žáků 2. stupně.

A jak to probíhalo,  Vám přiblíží následující album:  Badatelská odborná činnost

Osmáci prokázali, že jsou správní Češi

Osmáci ve čtvrtek 13. června zamířili do místní knihovny na jednu z posledních lekcí letošního roku. Jejich úkolem bylo tentokrát prokázat, že jsou správní Češi. Koukněte na fotky, jak jim to šlo.

Po stopách srnců

Vzbudit zájem žáků o klasickou literaturu je nelehkým úkolem každého češtináře. U nás ve škole hledáme různé možnosti a cesty jak na to. Jednou z nich je realizace dramadílen, které nabízí ostravský spolek TheatrLudem. Poslední realizovanou dílnou byla dvouhodinovka s názvem “Po stopách srnců”. Naši osmáci se tentokrát vydali na Křivoklátsko a díky řadě aktivit se seznámili s jedním z nejznámějších děl Oty Pavla. 

Den s drony

Devítka se vydala v pondělí 10.6.2024 na VŠB-TUO, aby poznala drony a vše s nimi spojené. Akce se stala skvělým doplňkem výuky informatiky.

Pasování na čtenáře

Dne 4.6.2024 se prvňáčci dočkali a byli v Knihovně Dětmarovice slavnostně pasování na čtenáře.  Do stavu čtenářského je dnes pasovala spisovatelka Ivona Březinová. Knihovna Dětmarovice děkujeme za pozitivní zážitek pro naše malé čtenáře 🙂

GO! – Řada dobrodružných příběhů o přežití v krizových situacích

Do místní knihovny dne 4.6.2024 zamířili i šesťáci. Ivona Březinová si pro ně připravila besedu, při které představila spoustu svých knih, seznámila žáky se svým povoláním a motivovala je ke čtení. Akce se stala skvělým zpestřením výuky literatury.

Turisticko-sportovní kurz Visalaje 2024

PROČ BYCHOM SE NETĚŠILI?

A my jsme se těšili všichni a už dlouho. Na co? Přece na ples. Ples je vždy velkou událostí, stejně tak ples pro žáky 2. stupně, který se na naší škole pořádá mimo jiné díky iniciativě SRPŠ.  Den D se konal 17. května.

 

Fotografie z dalších akcí školy

Zajímavé články k dalším akcím najdete na záložce akce školy.

Fotografie jsou na těchto odkazech:

Kulturní vystoupení žáků

  • žáci 1.stupně pod vedením paní učitelky Mgr. Hedviky Bestové si připravili kulturní vystoupení na oslavu Dne vítězství
  • krátká videa zde

Slet čarodějnic a čarodědků

Děkujeme všem organizátorům za super akci.

Den Země

Dne 29.4. proběhla na ZŠ Dětmarovice přírodovědná vědomostně zábavní soutěž ke Dni Země. Propojujícím tématem letošního ročníku byla půda a organismy na ni svým způsobem života přímo nebo nepřímo vázané.

Přírodovědné exkurze

Důležitou a nezbytnou součástí výuky jsou terénní exkurze. Šesťáci navštívili nedalekou přírodní rezervaci Rezavka a sedmáci vyrazili v doprovodu svých třídních a geoložky Ostravského muzea na Haldu Ema. Stihli si také prohlédnout jednu z památek osvobození města v roce 1945.

Fotografie z exkurzí:

Žáci 1. a 2. stupně poznávají dopravní výchovu společně

V průběhu měsíce dubna probíhají společné hodiny žáků 1. a 2. stupně zaměřené na dopravní výchovu. Žáci osmé a deváté třídy vyrazili za svými mladšími spolužáky, aby je hravou formou seznámili se základními pravidly silničního provozu.

Jak se jim vedlo? Koukněte na fotky a  zjistíte to ?-)

odkaz: Dopravní výchova_kooperace

Planetárium Ostrava

Dne 11.4. navštívili žáci 3. a 4. třídy Planetárium Ostrava. Zhlédli moderovanou ukázku vesmíru, Sluneční soustavy a film “Bouřlivá planeta”.

Koukněte na fotografie –  Planetárium

Karneval

V sobotu 13.dubna se v Kulturním domě v Dolní Lutyni konal dětský karneval pro žáky 1.-3.třídy. Děkujeme SRPŠ za přípravu a skvělou organizaci. 

Podívejte se na fotky z karnevalu 

Společně za lepším prostředím - Ukliďme Česko

V pátek 5. dubna se stovka žáků 2.stupně zapojila do celostátní akce Ukliďme Česko. Nejprve se seznámili ve škole se smyslem akce a vyfasovali rukavice a pytle na odpad. Následně v doprovodu učitelů vyrazili k řece Olši, do okolí vlakového nádraží a k hájence.  Podívejte se na fotografie, jak  se jim dařilo: Fotografie z akce – Ukliďme Česko

Lyžařský kurz Visalaje 2024

  • v termínu od 28.1. – 1.2.2024

Odkaz na fotky: Lyžařský kurz Visalaje 2024

Projektový den napříč školou - "Máme rádi Česko"

Poslední čtvrtek před Vánocemi patřil projektovému dni napříč třídami. Malí i velcí poznávali celé dopoledne Českou republiku. Ve třídách tvořili plakáty na různorodá témata. Pod taktovkou učitelů se tak věnovali české hudbě, úspěchům olympioniků, cestovali po Moravskoslezském kraji, poznávali tradiční česká jídla, navštívili alespoň na dálku hrady a zámky, seznámili se s faunou či flórou a pátrali po stopách českých vynálezů.  

V průběhu dopoledne se také vydali na výlet po republice. Navštívili 8 míst, kde plnili různorodé úkoly ze zeměpisu, historie, fyziky či chemie. Cílem celého dne bylo mj. podpořit vztahy mezi žáky, a to napříč třídami. A jak zhodnotili den naši žáci? 

“Celý den byl pěkně zorganizovaný, pomáhali jsme si a spolupracovali jsme jako jeden tým. Moc nás to bavilo.” (tým Večerníčci) 

“Super zábava, bavilo nás tvoření. Je fajn, že jsme namíchaní.” (tým Šlechticové) 

“Líbilo se nám plnění úkolů a dělení týmů. Rádi bychom si den zopakovali příští rok. Bylo to super, ale lehké.” (tým Masterchef Buchtičky) 

Mgr. Michal Hejda  a  Mgr. Martina Kotasová

Vánoční koncert v kostele

Vánoční jarmark a Den otevřených dveří

Halloween ve škole

V úterý 31. října jsme se ve škole potkávali s upíry, čarodějnicemi a čaroději, kostlivci, mrtvolami, duchy či strašidly. Kromě toho se už od pondělí četly v hodinách strašidelné příběhy, hrál halloweenský Kahoot, kreslily se dýně a u druháčků se dokonce dlabalo.  

Důvod byl prostý – připomněli jsme si Halloween, původně keltský svátek slavený v noci z 31. října a na 1. listopadu. Vyvrcholením připomínky svátku byla tradiční přehlídka masek v tělocvičně školy. V letošním roce se zapojili skoro všichni žáci i někteří pedagogové. Porota měla rozhodování opravdu těžké, ale po zralé a dlouhé úvaze za vítěze prohlásila třídy 2. A, 2. B a 7. B.   

Foto z akce najdete zde: Halloween 

Mgr. Michal Hejda 

Škola v přírodě 2023 - Visalaje

Adaptační kurz 6. třída

Ve dnech 25.9. – 27.9.2023 se 21 žáků šestého ročníku zúčastnilo adaptačního kurzu na horské chatě Skalka v malebném koutku Beskyd nedaleko Mostů u Jablunkova. Pro žáky jsme připravili bohatý program. Žáci poznali blízké i vzdálenější okolí Skalky, v místním muzeu se seznámili s historií školy v Dolní Lomné, zahráli si spoustu vědomostních a sportovních her upevňujících kolektiv, soutěžili v družstvech v kvízech všímavosti, sbírali přírodniny a poctivě cvičili na ranní rozcvičce. Byli rozděleni do tří družstev a na konci celého kurzu si na památku namalovali na bílá trička nejlepší zážitek. Celá akce se nám vydařila za velmi hezkého a teplého počasí. Doprovodem dětí byli Markéta Branná, Monika Zarembová a Jana Brožková. Doufáme, že i přes současnou tíživou ekonomickou situaci se škole ve spolupráci s obcí opět podaří zorganizovat v příštím roce další adaptační kurz.

Koloběžkové závody

V pátek 22.září 2023 pořádala obec Dětmarovice již tradiční koloběžkové závody pro žáky prvních tříd základní škol Dětmarovice, Doubravy a Dolní Lutyně. Závody proběhly v parku před Dělnickým domem ve dvou kategoriích – chlapci a dívky a také se bojovalo o putovní pohár mezi školami.

Markéta Branná, ZŠ Dětmarovice

Slavnostní zahájení školního roku

Nový školní rok zahájen

V pondělí 4. 9. jsme i v naší škole slavnostně zahájili nový školní rok. Jak bývá zvykem proběhlo slavnostní shromáždění na nádvoří, při kterém všechny žáky, rodiče i zaměstnance uvítalo vedení školy, zástupci obce,  elektrárny Dětmarovice a SRPŠ. Po úvodních slovech paní zástupkyně a hostů naši osmáci předali malou drobnost nejmenším žáčkům. Zastoupili tak deváťáky, kteří tyto dny tráví na turisticko-sportovním kurzu v Chorvatsku. Poté se žáci v doprovodu svých třídních učitelů rozešli do svých tříd a delegace hostů šla přivítat naše nejmenší. Starosta obce předal dětem pamětní list a knihu. Zástupce Elektrárny Dětmarovice přivítal prvňáčky dárečkem – kapsářem, díky kterému budou mít výtvarné potřeby vždy po ruce. Naši prvňáčci se budou stejně jako v loňském roce učit ve dvou třídách, a to pod vedením Mgr. Hedviky Bestové a Mgr. Maria Lukácse. 

Odkaz na fotografie naleznete zde:    ZAHÁJENÍ ŠR 2023_2024          

Mgr. Michal Hejda

Turisticko-sportovní kurz Chorvatsko 2023

Zdravíme z Chorvatska, už jsme dojeli a šli jsme se hned okoupat. Je tady úžasně:-)

Další fotky ze života školy

 jsou na facebookovém odkazu (zde).  K prohlížení nepotřebujete mít ani účet na facebooku 🙂

Archiv - fotografie z akcí

Fotografie – MŠ Střed

Vytvořen nový odkaz na fotografie pro tento školní rok 2023/2024. Doufám, že se Vám fotografie budou líbit.