Žákovská rada školy – školní parlament 2023/2024

Žákovskou radu tvoří skupina žáků zvolených třídními kolektivy 5. – 9. ročníků. Každá třída volí dva zástupce na dobu jednoho roku. Žákovská rada se schází dle potřeby.  Úkolem žákovské rady je podílet se na chodu školy formou připomínek a postřehů ze strany žáků, aktivně se zapojovat do aktivit a akcí školy, pomáhat s jejich organizací, spolupodílet se na vytvoření zdravého a přátelské prostředí mezi žáky i mezi žáky a zaměstnanci školy.

Zástupci jednotlivých tříd pro školní rok 2023/2024:

5. třída        Eliška Kovářová, Viktor Janský    

6. třída        Dennis Lachman, Jan Wnetrzak

7. A              Veronika Siudová, Tomáš Křistek

7. B              Adéla Królová, Samuel Zádroš

8. třída        Viktor Bura, Daniel Mazurek

9. třída        Tereza Stoklasová,  Karolína Michalská

 

Jaké akce plánujeme?

  • 23.- 25.10. 2023 –  týden českých písniček: o velké přestávce posloucháme  české hity
  • 25.10.2023 – relace ve školním rozhlase k státnímu svátku (28.říjen)
  • 31.10.2023 – Halloween – den strašidelných masek
  • 14.2.2024 – Valentýnská pošta
  • březen – Ponožkový den

Články a fotografie z akcí najdete  na záložce “Pro rodiče-akce školy

Školní rok 2022/2023 - Žákovská rada v akci...

V úterý 21.3. 2023 se to pak ve škole hemžilo různobarevnými ponožkami. Důvod byl prostý, proběhl již tradiční Ponožkový den (fotografie zde). Malí i velcí se dozvěděli mnoho informací o Downově syndromu a zjistili proč se o tomto handicapu mluví právě dnes.

V pátek 10.3. proběhl Den bez aktovky neboli No backpack day (fotografie – zde). Malí i velcí si své věci přinesli v kufrech, různorodých košících či zvolili netradiční prostředky pro své školní pomůcky. Objevila se tak tatrovka, várnice, šuplík, kolečka či košík z nedalekého obchodu.

Dne 14.února uspořádala Žákovská rada tradiční Valentýnskou poštu. Naši dva pošťaci,Tom a Verča z 6. A poštu roznesli malým i velkým adresátům. A zmínky o dnešním dni zazněly i v některých hodinách. Sedmáci poznali legendu o sv. Valentýnu nebo psali inzeráty literárních postav. Deváťaci pak pátrali po slavných literárních dvojicích.

 

Školní rok 2021- 2022-Žákovská rada v akci…

V průběhu února a března uspořádala Žákovská rada několik úspěšných akcí.

V pondělí 14. února proběhla celoškolní Valentýnská pošta. I přes absenci valentýnského pošťáka z důvodu covidových opatření byla všechna přání vhozená do schránek doručena. Do jedné z 5. tříd dokonce mířila čokoládová bonboniéra.
Parlamenťáci dlouho nezaháleli a naši nejstarší pomohli s organizací Karnevalu pro 1. – 5. ročník. Akce úspěšně proběhla ve čtvrtek 3. 3. ve velké tělocvičně. Z každé třídy byly vybrány a následně oceněny nejlepší masky.
V pondělí 21. 3. jsme si v celé škole připomněli Světový den Downova syndromu známý jako Ponožkový den. Na chodbách jsme celé pondělí potkávali žáky i učitele s rozdílnými ponožkami. V některých hodinách byla problematika postižení Downovým syndromem připomenuta.
První dubnový týden se celá škola ponořila do barev duhy- nastal Duhový týden. Po celý týden to ve třídách zářilo barvami a učitelé se snažili malým i velkým ukázat důležitost barev a jejich význam v každodenním životě. Žáci kupříkladu kreslili na základě poslechu Čtvera ročních období, pronikli do tajů heraldiky, ponořili se do studia mimikrů a rostlinných barviv, tvořili velikonoční přání, poslouchali známé i neznámé písně plné barev, zkoumali jarní květiny a ve fyzice experimentovali s barvami.

Akce školního parlamentu: HALLOWEEN

V pondělí 8. listopadu jsme na chodbách školy potkávali čarodějnice, čaroděje, zombie, vlkodlaky, smrtky a mnohé další bytosti. Proběhla totiž soutěž o nejlepší halloweenskou masku, kterou aktivně zorganizovala Žákovská rada.

Do akce se zapojila celá škola včetně některých učitelů a dvojčlenná porota viděla celkem 204 mnohdy nápaditých masek. A jak celá akce dopadla?

1. třída           96 % zapojených žáků + paní učitelka
2. třída          96 % zapojených žáků
3. třída          92,6 % zapojených žáků + paní učitelka
4. A               75 % zapojených žáků
4. B               80 % zapojených žáků
5. A               88,8 % zapojených žáků + pan učitel
5. B               88,2 % zapojených žáků
6. třída          88 % zapojených žáků
7. třída           62 % zapojených žáků
8. A                63 % zapojených žáků
8. B               47,6 % zapojených žáků                                                                                                                                                                                                                    9. třída          66,6 % zapojených žáků                                                                                                                                                                                                                    Celkem se zapojilo 80, 96 % žáků školy.

Z  5. – 9. ročníku porota vybrala 5 žáků s nejlepší maskou. Po dlouhé diskuzi se shodli na těchto jménech.

  • David Perutka z 5. B
  • Adam Míra z 5. A
  • Nela Ploszková a Vanessa Szeligová ze 7. třídy
  • Tereza Běhalová z 8. A

Žákovská rada všem zúčastněným děkuje, vítěznou třídu a nejlepší masky odmění a těší se na podobnou akci v příštím roce.

Žákovská rada zahájila činnost

V průběhu prvního měsíce nového školního roku proběhly pod taktovkou třídních učitelů volby do Žákovské rady. Z těchto voleb vzešlo 14 nových členů, jež budou v průběhu celého školního roku spolupracovat na různorodých akcích a projektech.

Vzhledem k omezením zatím Rada pracuje v on-line prostředí, příp. členové působí v rámci svého třídního kolektivu, jež zastupují.

K prvním úkolem parlamenťáků patřilo sestavení seznamů nápadů na akce, které by se mohly uskutečnit a příprava rozhlasové relace k 28. říjnu, Dni vzniku samostatného Československa.

Mgr. Michal Hejda