Žákovská rada v akci...

V úterý 21.3. 2023 se to pak ve škole hemžilo různobarevnými ponožkami. Důvod byl prostý, proběhl již tradiční Ponožkový den (fotografie zde). Malí i velcí se dozvěděli mnoho informací o Downově syndromu a zjistili proč se o tomto handicapu mluví právě dnes.

V pátek 10.3. proběhl Den bez aktovky neboli No backpack day (fotografie – zde). Malí i velcí si své věci přinesli v kufrech, různorodých košících či zvolili netradiční prostředky pro své školní pomůcky. Objevila se tak tatrovka, várnice, šuplík, kolečka či košík z nedalekého obchodu.

Dne 14.února uspořádala Žákovská rada tradiční Valentýnskou poštu. Naši dva pošťaci,Tom a Verča z 6. A poštu roznesli malým i velkým adresátům. A zmínky o dnešním dni zazněly i v některých hodinách. Sedmáci poznali legendu o sv. Valentýnu nebo psali inzeráty literárních postav. Deváťaci pak pátrali po slavných literárních dvojicích.

 

Žákovská rada školy – školní parlament 2022/2023

Žákovskou radu tvoří skupina žáků zvolených třídními kolektivy 5. – 9. ročníků. Každá třída volí dva zástupce na dobu jednoho roku. Žákovská rada se schází dle potřeby.  Úkolem žákovské rady je podílet se na chodu školy formou připomínek a postřehů ze strany žáků, aktivně se zapojovat do aktivit a akcí školy, pomáhat s jejich organizací, spolupodílet se na vytvoření zdravého a přátelské prostředí mezi žáky i mezi žáky a zaměstnanci školy.

Zástupci jednotlivých tříd pro školní rok 2022/2023:

5.A              Tomáš Krůl

5.B              Bára Koláčková

6.A              Veronika Siudová, Tomáš Křistek

6.B              Adéla Królová, Ondřej Klaput

7.třída         Tereza Zučková,  Eliška Chmielová

8.třída         Tereza Stoklasová,  Karolína Michalská

9.A              David Turoň,  Karolína Křístková

9.B              Nela Hanusková,  Robin Totek

 

Školní rok 2021- 2022-Žákovská rada v akci…

V průběhu února a března uspořádala Žákovská rada několik úspěšných akcí.

V pondělí 14. února proběhla celoškolní Valentýnská pošta. I přes absenci valentýnského pošťáka z důvodu covidových opatření byla všechna přání vhozená do schránek doručena. Do jedné z 5. tříd dokonce mířila čokoládová bonboniéra.
Parlamenťáci dlouho nezaháleli a naši nejstarší pomohli s organizací Karnevalu pro 1. – 5. ročník. Akce úspěšně proběhla ve čtvrtek 3. 3. ve velké tělocvičně. Z každé třídy byly vybrány a následně oceněny nejlepší masky.
V pondělí 21. 3. jsme si v celé škole připomněli Světový den Downova syndromu známý jako Ponožkový den. Na chodbách jsme celé pondělí potkávali žáky i učitele s rozdílnými ponožkami. V některých hodinách byla problematika postižení Downovým syndromem připomenuta.
První dubnový týden se celá škola ponořila do barev duhy- nastal Duhový týden. Po celý týden to ve třídách zářilo barvami a učitelé se snažili malým i velkým ukázat důležitost barev a jejich význam v každodenním životě. Žáci kupříkladu kreslili na základě poslechu Čtvera ročních období, pronikli do tajů heraldiky, ponořili se do studia mimikrů a rostlinných barviv, tvořili velikonoční přání, poslouchali známé i neznámé písně plné barev, zkoumali jarní květiny a ve fyzice experimentovali s barvami.

Akce školního parlamentu: HALLOWEEN

V pondělí 8. listopadu jsme na chodbách školy potkávali čarodějnice, čaroděje, zombie, vlkodlaky, smrtky a mnohé další bytosti. Proběhla totiž soutěž o nejlepší halloweenskou masku, kterou aktivně zorganizovala Žákovská rada.

Do akce se zapojila celá škola včetně některých učitelů a dvojčlenná porota viděla celkem 204 mnohdy nápaditých masek. A jak celá akce dopadla?

1. třída           96 % zapojených žáků + paní učitelka
2. třída          96 % zapojených žáků
3. třída          92,6 % zapojených žáků + paní učitelka
4. A               75 % zapojených žáků
4. B               80 % zapojených žáků
5. A               88,8 % zapojených žáků + pan učitel
5. B               88,2 % zapojených žáků
6. třída          88 % zapojených žáků
7. třída           62 % zapojených žáků
8. A                63 % zapojených žáků
8. B               47,6 % zapojených žáků                                                                                                                                                                                                                    9. třída          66,6 % zapojených žáků                                                                                                                                                                                                                    Celkem se zapojilo 80, 96 % žáků školy.

Z  5. – 9. ročníku porota vybrala 5 žáků s nejlepší maskou. Po dlouhé diskuzi se shodli na těchto jménech.

  • David Perutka z 5. B
  • Adam Míra z 5. A
  • Nela Ploszková a Vanessa Szeligová ze 7. třídy
  • Tereza Běhalová z 8. A

Žákovská rada všem zúčastněným děkuje, vítěznou třídu a nejlepší masky odmění a těší se na podobnou akci v příštím roce.

Žákovská rada zahájila činnost

V průběhu prvního měsíce nového školního roku proběhly pod taktovkou třídních učitelů volby do Žákovské rady. Z těchto voleb vzešlo 14 nových členů, jež budou v průběhu celého školního roku spolupracovat na různorodých akcích a projektech.

Vzhledem k omezením zatím Rada pracuje v on-line prostředí, příp. členové působí v rámci svého třídního kolektivu, jež zastupují.

K prvním úkolem parlamenťáků patřilo sestavení seznamů nápadů na akce, které by se mohly uskutečnit a příprava rozhlasové relace k 28. říjnu, Dni vzniku samostatného Československa.

Mgr. Michal Hejda