ŘVI POTICHU, BRÁCHO

V pondělí 2. 12. 2020 nás, žáky sedmičky z Dětmarovic, čekala příjemná změna. Školní lavice jsme na chvíli v rámci výuky literatury vyměnili za útulné prostředí bohumínské knihovny. Ta je velmi prostorná, má nejen dětské oddělení a oddělení pro dospělé, ale také něco mezi, tzv. TEEN ZÓNU, která na nás velmi zapůsobila svým komfortem.

      Nejen samotná knihovna, ale i beseda byla skvělá. Paní knihovnice nám povídala o knížce Řvi potichu, brácho. Spisovatelka Ivona Březinová v ní přibližuje svět autistického chlapce Jeremiáše. Ten žije společně s maminkou a sestrou Pamelou. Tatínek jeho odlišnost nezvládl a od rodiny odešel. Jeremiášův svět je naprosto jiný než ten náš. Každý den v týdnu má svou barvu a Jeremiáš ji vyžaduje u všech. Celý jeho svět je důsledně kulatý. Všude s sebou nosí kulatou poklici, jídlo na talíři musí mít kulatý tvar. Nesnáší jakékoliv změny, trvá na pravidlech a rituálech. Miluje zipy, protože jejich rozepínání a zapínání ho uklidňuje. Sebemenší maličkost ho okamžitě vyvede z míry a bylo toho ještě mnoho, co jsme se díky besedě dověděli nejen o Jeremiášovi, ale o autismu vůbec.

      Celá beseda byla propojena různými úkoly, takže jsme se také aktivně zapojili a moc si to užili. Kniha nám měla ukázat, že autista je normální člověk, kterému se musíme snažit porozumět, a to se povedlo. Nejen že bychom doporučili knihovnu navštívit, ale rozhodně knížku přečíst.

(Upraveno ze školních prací žáků VII. třídy Nely Markové, Vojty Barona, Jakuba Babinského, Ondřeje Kormana, Barbory Lukáčové, Karolíny Sečkařové, Barbory Ulmanové)

                                                                                                                                                                  Mgr. Hana Steberová