Základní škola a Mateřská škola Dětmarovice, příspěvková organizace
Hledat
Třídy • 5. B

5. B

ŠvPř - je doplněn článek a několik fotografií:  

viz před akcí Slet ježibab a ježidědků.

 

Den Země 12.5. 2016 - projektový den

Téma: Starosti matky Země

Den Země se celosvětově připomíná 22. 4. Oslavu Dne Země v naší škole jsme měli letos později z důvodu konání škol v přírodě, ale krásně nám vyšla a počasí nám velmi přálo. Přípravy jsou náročné, ale všichni se vždy na tento den těší. Celá škola se zapojí do soutěží družstev s tématikou ochrany životního prostředí.

Týden předem jsme se též domluvili na správném oblečení. Protože vše okolo kvete, rozhodli jsme se pro květinové a zelené oděvy pro dívky (květinky) a hnědé a zelené pro hochy (stromy). Třídy soutěží, která bude mít těchto doplňků nejvíce. Někteří žáci byli velmi vynalézaví a donesli si několik vrstev oblečení, aby jejich třída zvítězila.

V čekací době žáci se svými třídními učitelkami vytvářeli fantaskní rostliny a zvířata, která si mohou návštěvníci školy prohlédnout ve vestibulu.

Dnem Země vždy žije celá škola. Paní kuchařky se také přizdobily květinkami a připravily nám ven nápoj.

Žáci 9. třídy se s úspěchem vyrovnali s důležitými úkoly - pomáhali s přípravami židlí a stolků, pracovali na jednotlivých stanovištích, pomáhali s úklidem. Sladkou odměnu si zcela zasloužili.

Hlavní soutěž družstev připravovaly Mgr. Šebková a Mgr. Kijonková. Letos nám 2 stanoviště zajistila firma FCC v rámci pokračování projektu Město snů.  Žáci procházeli celkem 8 stanovišť s různorodými úkoly upravenými podle věkových kategorií:

1. Starosti matky Země (co ohrožuje životní prostředí na Zemi), 2. Šikovný popelář (slalom s popelnicemi, FCC), 3. Písničky o vodě (ledu, sněhu), 4. Třídilové (hod do popelnic správné barvy, FCC), 5. Křížovka (ledovec), 6. Sucho (přenášení vody lžičkou na danou vzdálenost), 7. Znečištěná řeka (poznávání látek čichem - jar, ocet, tuk, motorový olej, ředidlo), 8. Mutanti (poznávání různě popletených živočichů zmutovaných znečištěným prostředím).

Všichni účastníci dostali od SRPŠ fitnes tyčinku, která byla tou správnou tečkou za soutěží. Nejúspěšnější družstva obdržela věcné ceny od obecního úřadu a firmy FCC. Odměněna byla vítězná družstva každé třídy. Družstva, která ve své kategori získala nejvíce bodů, dostala diplomy a něco navíc. Třídy 3. a 6. mají diplom a sladkou odměnu za nejaktivnější přístup v oblečení pro barevný květen.

Družstvo naší třídy získalo 1. místo ve své kategorii - huráá! Usmívající seByli v něm Eda Lanča, Markéta Rusková, Ema Sztwiertniová a Kristýna Wowrová.

                                                                                  Koordinátorka akce Mgr. Elena Kijonková

Zde je několik ilustračních foto (větší soubor na celoškolním webu):

 Návštěva z obecního úřadu a firmy FCC (Proč to také nezkusit?).

  Zde vidíte náš realizační tým.

 

 

 

 

 

autor: Mgr. Elena Kijonková

Slet čarodějnic a ježidědků - 3. 5. 2016

Vyhráli jsme 3. místo, můžeme si gratulovat. Přišlo 12 žáků, škoda, že nás nebyloo pár více. Ale i 3. místo je hezké a barevné mufiny moc chutnaly. Všichni, kdo přišli, mají pochvalu.  Usmívající seMrkající

autor: Mgr. Elena Kijonková

ŠvPř  19. – 29. 4. 2016, horská chata Karolinka

Měli jsme se tam hezky a děti zažily mnoho nového. Některé ještě tak dlouho nebyly pryč od rodičů, ale všechny to zvládly. Jistě budou dlouho vzpomínat na dny prožité v horské chatě uprostřed hor. Program byl bohatý a na velké stýskání nebyl čas. Kromě ranního učení děti chodily pravidelně na vycházky, hrály různé hry a soutěže, prožily výpravy a výlety.

Vycházky byly zaměřeny na poznávání jarních květů, rozšířili jsme si znalosti keřů a sromů, poslouchali zpěv ptáků, hledali, zda uvidíme jejich hnízdečka. Skupinky si pak zkoušely taková hnízdečka stavět z přírodních materiálů, ale také je kreslily křídami u chaty. připomínali jsme si pravidla chování v přírodě a v chráněném území CHKO Beskydy.

Našli jsme také mraveniště lesních mravenců a pozorovali, jak opravují svůj příbytek a sledovali jejich cestičky. Také jsme pozorovali různý hmyz a broučky a to i pod lupou. Příroda skýtá hodně podnětů, které při správné motivaci děti intenzivně vnímají. Děti také velmi rády pozorovaly černého koně (valacha), který měl ohradu poblíž chaty a také se svým majitelem jezdíval s vozíkem po okolí.

Celou školou v přírodě prolínala soutěž mezi pokoji -Všímálci a samozřejme v úklidu a chování. Proběhlo hodně akcí, jako Talentmánie, Beskydský slavík, Rej ježibab, ježidědků a lesních příšerek, Pokoj baví pokoj, Hledání pokladu. Vyráběli se skřítci a masky, v přírodě se stavěly pro ně domečky, ... zpívali jsme nové písničky k táboráku. Zdobili jsme šátky a trička, vyráběli zajíčky a panáčky, vytvářeli obrázky z výletů a také deníčky na památku. Děti rády psaly dopisy a pohledy a poslaly jich spoustu. A moc se těšily, co jim přijde, kdo jim napíše. 

Byli jsme na dvou výletech - sklárna v Karolínce a muzeum ve Velkých Karlovicích. Odtud nás autobus zavezl do Leskového, odkud jsme šli na rozhlednu Miloňová, ze které byl překrásný pohled na Beskydy. Děti byly statečné a na bolení nohou si nestěžovaly. Poznávaly horskou přírodu - druhy stromů mechy, lišejníky, zpívali jsme si a hledali turistické značky.

Počasí nám přálo, jen jeden den byly plískanice a trochu jsme odpočívali na chatě. přesto jsme měli pořád co dělat a hrát.

Večer pak byli všichni unaveni a po krátké chvíli čtení už přišlo pohlazení na dobrou noc. Po večerce brzy všichni usnuli a nějaké větší zlobení se nekonalo.

Paní zdravotnice o nás dobře pečovala, takže různé bolístky jsme zvládli a nikdo z naší třídy nemusel předčasně odjet. Také jídlo dětem chutnalo, paní kuchařky byly velmi milé a ochotné. I když ubytování v této chatě nepatří mezi ty lepší, děti si to tak neberou a nestěžovaly si, že by jim něco zvlášťe vadilo.

Když nastal čas balení, některé děti měly dilema - za rodiči se těšily, ale nechtělo se jim už odjet ze školy v přírodě. To nás moc potěšilo, protože naším cílem bylo, aby se jim ve škole v přírodě líbilo a měly pěkné vzpomínky.

Vyúčtování je hotovo, zbyly nám peníze, které jsou teď přidány do třídního fondu (použijí se pro účastníky ŠvPř). Rodiče se dle zájmu mohou informovat u třídní učitelky - předložím na požádání i paragony.

Na konci školního roku dostanou děti DVD se všemi fotkami z akcí naší třídy a také ze ŠvPř.

Zde se podívejte na několik foto:

autor: Mgr. Elena Kijonková

Naše obec snů

Hurá, vyhráli jsme! Jsme šikovní, domečky, které si žáci donesli, jsou opravdu hezké a nápadité. Doplnili jsme je v hodinách Vv a Pč o důležité budovy, cestu, zeleň, elektrobus a také větrnou elektrárnu.

 

 

autor: Mgr. Elena Kijonková

Náš karneval - Mravenečci

 

 

autor: Mgr. Elena Kijonková

                                                             Bruslíme Smějící se

 

autor: Mgr. Elena Kijonková

Projekt Město snů

Pilně jsme pracovali a dotvořili jsme pracovní listy, a do výtvarné soutěže ještě školu, obchod, obecní úřad, cestu, stromy apod. Vytvořili jsme naši obec snů. Vyhodnocení je už 15. 2.

Doufáme, že se bude líbit i na celoškolní výstavě, která proběhne 9. - 11. 3. 2016.   Usmívající se

 

autor: Mgr. Elena Kijonková

Projekt Město snů 2015/16 | 05.01.2016 | zobr: 592x

 

 

 

Naše vánoční besídka 2015

Na poslední den školy v prosinci se druháčci velmi těšíli. Jak by ne, když měli připraveno cukroví, dárečky, vánoční zvyky a pěkný program v duchu pořadu ČS má talent.

Každý předvedl nějakou dovednost nebo vánoční zvyk, zazpíval oblíbenou písničku nebo koledu, někteří zahráli na flétnu nebo klávesy. Ve velké míse s vodou jsme si zapálili svíčičky v ořechových skořápkách a sledovali, zda zůstanou pohromadě. Vytvořili jsme si pěknou pohodu s koledami a rozdali tolik očekávané dárečky. Na závěr přišel  na řadu veselý  židličkový tanec. Popřáli jsme si na Vánoce i do nového roku a konečně nám začaly vánoční prázdniny. Hurá!

Několik fotografií na památku:

autor: Mgr. Elena Kijonková

Muzeum Orlová, prosinec 2015

1. 12. jsme si vyzkoušeli výrobu vánočních ozdob z papíru a slámy. Při té příležitosti jsme také poznávali historii našeho kraje, prohlédli si vystavené exponáty a poslechli si zajímavé povídání pracovnice muzea.

 

autor: Mgr. Elena Kijonková

Program sdruž. Rozchodník - Kde zvířátka bydlí

24. listopadu jsme měli návštěvu ze sdružení Rozchodník. Pani lektorka měla velmi hezky připravený program o zvířátkách, jejich prostředí, potravě a zvycích. Přinesla ukázat odlité stopy i jiné zajímavosti. Děti si též zahrály pohybové hry. Program se dětem velmi líbil.

autor: Mgr. Elena Kijonková

Tato stránka je vytištěna z webu www.zsdetmarovice.cz
Těšíme se na Vaši další návštěvu.